Przejdź do treści
Strona główna » Blog » EKG u dzieci

EKG u dzieci

Czym jest badanie EKG u dzieci?

Badanie EKG pozwala na zdiagnozowanie problemów z dziecięcym serduszkiem. Do najczęstszych schorzeń nastąpią arytmie, zapalenia mięśnia sercowego i niedotlenienia. Odpowiednio szybko wykonane badanie pozwoli na spowolnienie rozwoju choroby oraz powrót do zdrowia. Jesteśmy świadomi, że w konsekwencji nieleczonych stanów chorobowych może dojść do poważnych powikłań, dlatego stawiamy na dobrej jakości sprzęt medyczny.
EKG jest nieinwazyjnym badaniem serca, które jest dla dziecka bezbolesne, a nawet całkiem zabawne. Nie istnieją przeciwwskazania do jego wykonania, dlatego z powodzeniem wykonujemy je nawet u noworodków, wykrywając nieprawidłowości w pracy serca.

Po co wykonać EKG dziecku?

Właściwie najczęściej na badaniu pojawiają się dzieci, które zostały skierowane przez lekarzy pediatrów. W badaniach podstawowych wychwytują oni bowiem specyficzne szmery. Jest jednak zespół objawów, które warto zweryfikować wykonując między innymi EKG:

  • omdlenia
  • utraty przytomności
  • nadciśnienie tętnicze
  • niewydolność krążeniowa
  • bóle w klatce piersiowej
  • nierównomierna praca serca
  • ospałość
  • przemęczanie się
  • obciążenie dziedziczne

Jesteśmy dumni, gdy Rodzice lub lekarze wysyłają do nas dzieci na badanie echokardiograficzne w ramach rutynowych kontroli. To świadczy o tym, że jesteśmy coraz bardziej świadomi faktu, że profilaktyka nie powinna zaczynać się po „trzydziestce”, a warto dbać o zdrowie już od najmłodszych lat. Szczególnie dotyczy to młodych sportowców. Zapisując dziecko na karate, piłkę nożną, koszykówkę, czy do sekcji sprinterskiej, sprawdźcie kondycję serduszka, by mogło z powodzeniem udźwignąć sukces i walkę o niego.

Jak przygotować dziecko do badania EKG?

Badanie EKG serca dziecka nie wymaga szczególnego przygotowania. Można normalnie zjeść śniadanie, obiad, napić się. Dzieci przyjmujące leki również powinny przyjąć je zgodnie z planem.
Mamy zawsze jednak prośbę, aby przed badaniem nie kremować ciała tłustymi balsamami lub olejkami, gdyż utrudnia to właściwe przyklejenie elektrod.

Nasza pielęgniarka pomoże w przygotowaniu się już na miejscu i zadba o komfort dziecka. Pacjenci, którzy opuszczają nasze gabinety mają zwykle szeroko uśmiechnięte buźki, więc mamy solidne podstawy by myśleć, że mamy prawdopodobnie najbardziej optymistyczny zespół w Polsce, a może i na świecie! Porzućcie więc stres i porozmawiajcie z dzieckiem. Poniżej zamieściliśmy dla Was film, aby pokazać, jak wygląda to badanie. Nie ma co się bać! Powiedzcie maluchom, że mogą zapytać nas o wszystko 🙂 Mieliśmy już sporo bardzo dociekliwych maluchów, którzy w zadawaniu pytań byli mistrzami.

Jak przebiega EKG dziecka?

Podczas badania Rodzic lub opiekun mogą towarzyszyć dziecku. Młody Pacjent zdejmie okrycie wierzchnie, odzież z klatki piersiowej i położy się na kozetce. Do skóry przykleimy specjalne elektrody (na klatce piersiowej, nadgarstkach i w okolicy kostek). Badanie nie boli, nie piecze, nie łaskocze 🙂 Podczas jego przebiegu powstaje krzywa EKG, będąca zapisem pracy serca. Oceną badania zajmie się dr n. med. Joanna Krzystolik – Ładzińska

Kardiolog dla dorosłych? Również w BlueMed

A jeżeli chcecie być pod opieką kardiologiczną całą Rodziną, to dorosłych zapraszamy do lek. Magdaleny Cybulskiej

To duża zaleta naszej kliniki, ponieważ posiadamy szereg poradni specjalistycznych zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *