Przejdź do treści

Oddechowe testy wodorowe

OPIS Testu

Co musisz wiedzieć...

Wodorowe testy oddechowe są jednymi z najlepszych badań diagnostycznych dzieci, ponieważ w żadnym wypadku nie obciążają młodego Pacjenta. Test nie boli. Ale po co właściwie go wykonać?Testy pozwalają na diagnozowanie wielu chorób gastroenterologicznych, takich jak np. SIBO – zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, zespół jelita wrażliwego lub zaburzenia wchłaniania węglowodanów. 

Przed rozpoczęciem testu dziecko musi być na czczo przez przynajmniej około 8 godzin.

Podczas testu dziecko pije specjalny roztwór, a następnie co jakiś czas pobierana jest próbka powietrza z układu oddechowego dziecka. Analiza tych próbek pozwala na określenie stężenia wodoru w wydychanym powietrzu.

W normie poziom wodoru w wydychanym powietrzu jest niski. W przypadku zaburzeń wchłaniania cukrów, na skutek fermentacji w jelitach powstają wodorotlenki, a te z kolei są przyswajane przez organizm i wydychane z powietrzem. Wzrost stężenia wodoru w wydychanym powietrzu w trakcie testu świadczy o nieprawidłowym wchłanianiu cukrów.

Specjalista

lekarze-bluemedkids-2

Gastroenterolog, Specjalista chorób dzieci

lek-Malgorzata-Wojcieszyn

Gastroenterolog, Specjalista chorób dzieci

lekarze-bluemedkids-2

Gastroenterolog, Specjalista chorób dzieci

lekarze-bluemedkids-2

Gastroenterolog, Specjalista chorób dzieci

Najczęściej leczymy i diagnozujemy:

  • zespół jelita drażliwego 
  • podejrzenie pierwotnej lub wtórnej nietolerancji laktozy,
  • zaburzenia wchłaniania
  • nietolerancja sorbitolu i ksylitolu
  • wzdęcia
  • niewydolność trzustki
  • marskość wątroby
  • biegunki i zaparcia
  • uchyłki jelita grubego
  • celiakia
  • choroba Leśniowskiego-Crohna
  • amyloidoza
  • niedoczynność tarczycy
  • zaburzenia immunologiczne 
CENNIK
  1. test wodorowy - 200 zł
Sabina Więcek - ZnanyLekarz.pl

Nie zawsze objawy są jednoznaczne. Wiele chorób potrafi rozwijać się w nieswoisty sposób. W BlueMed posiadamy poradnię genetyczną, w której wykonywane są testy nowej generacji, dające odpowiedź na wiele pytań o zdrowie. 

4 tygodnie przed badaniem nie przyjmować antybiotyków, nie poddawać się kolonoskopii oraz RTG,

Tydzień przed badaniem: nie przyjmować leków zagęszczających/ rozluźniających stolec, preparatów przeciwbiegunkowych, leków na zaparcia, inhibitorów pompy protonowej (IPP), preparatów błonnika, suplementów zawierających laktozę/ fruktozę, probiotyków i prebiotyków,

3 dni przed badaniem:

zastosowanie diety łatwostrawnej (unikanie: produktów smażonych i tłustych, produktów pełnoziarnistych, nasion i pestek, roślin strączkowych i surowych warzyw), ograniczenie laktozy (mleko i produkty mleczne fermentowane),, ograniczenie fruktozy (owoców i przetworów owocowych lub słodzonych fruktozą/miodem), ograniczenie słodyczy

Dzień przed badaniem niezbędne jest zastosowanie diety opierającej się na gotowanym ryżu, chudej wędlinie lub mięsie/rybach oraz gotowanych jajkach. W przypadku występowania zaparć tego typu dietę należy stosować 2-3 dni, ponieważ przejście pokarmu przez jelito jest spowolnione.

W dniu badania:

należy przyjść na czczo (12 godzin przed badaniem ostatni łatwo strawny posiłek, następnie dozwolona jest jedynie woda niegazowana) oraz nie przyjmować leków i suplementów.

Czas trwania badania: od 2 do 3 godzin. Pierwszy pomiar stężenia wodoru w wydychanym powietrzu wykonywany jest na czczo, następnie spożywany jest roztwór z laktozy, fruktozy lub glukozy (w zależności od rodzaju testu). Stężenie tego roztworu jest zależne od masy ciała pacjenta. Początkowo pomiary wykonuje się co 15 min a następnie co 30 min. W trakcie badania nie spożywa się posiłków.

Wszelkie dolegliwości występujące w trakcie badania z przewodu pokarmowego (tj. bóle brzucha, biegunki, wzdęcia) należy zgłaszać osobie wykonującej pomiary.