Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Jesienny katar, czy alergia

Jesienny katar, czy alergia

Sezon na katar

Zrobiło się chłodniej za oknem. Dzieci w szkołach i przedszkolach zaczynają koncert – słychać prychanie, kichanie, kaszel. I desperacja rodziców – oni są znowu chorzy!
A okazuje się, że to samonapędzająca się maszyna. Deszcz za oknem, nagłe ochłodzenie nie zachęcają do spacerów. Włączone kaloryfery buchnęły kurzem i nie da się ukryć, wzmaga to reakcje alergiczne na cały okres jesienno zimowy. Poza tym większość naszych Pacjentów odczuwa gorsze samopoczucie.

Jak odróżnić infekcję, jesienny katar od alergii?

Przeziębienie wywołują wirusy, podrażniając drogi oddechowe. Zarażamy się bardzo szybko, bo wystarczy kontakt z osobą chorą. Zaczyna się pokaz symptomów, od kichania, przez katar, zatkany nos, kaszel. Całość trwa od jednego, do dwóch tygodni. Warto nad taką infekcją możliwie szybko zatrzymać, ponieważ skutki uboczne nieleczonych chorób odczuwalne są latami.

Alergia natomiast jest buntem organizmu względem konkretnego alergenu. Ciało daje sygnał, że przechodzi w tryb awaryjny. Wysyła sygnały ostrzegawcze w postaci: zatkanego nosa, wodnistego kataru, obrzęku błon śluzowych. W przeciwieństwie do infekcji, objawy te nasilają się kontaktowo, wtedy gdy masz styczność z drażniącym alergenem. Jedni reagują wyrzutem histaminy w obecności kota, inni w zakurzonych pomieszczeniach. To właśnie roztocze kurzu domowego najczęściej daje się we znaki alergikom, a nie da się ukryć, że utrzymanie wręcz sterylnych warunków mieszkaniowych jest praktycznie niemożliwe.

Zadaniem naszej poradni alergologicznej jest wykrycie alergenów, które działają drażniąco na Pacjenta i zmniejszenie, bądź wyeliminowanie dolegliwości związanych z jego występowaniem.
Konieczna jest współpraca między lekarzem i osobą chorą. Nie tylko właściwie ustawiona ścieżka leczenia jest odpowiedzialna za sukces. To również dyscyplina codziennego życia.

Koniecznie:

  • Wietrz mieszkanie oraz pościel! Pewnie ucieszy to porannych leniuchów, ale czy wiecie, że ścielenie pościeli z samego rana nie jest dobrą praktyką? Musisz dać czas, aby wilgoć odparowała z kołdry i poduszki, a w momencie, gdy nakrywasz łóżko starannie narzutą, utrudniasz ten proces. Nie dziękujcie 😉
  • Piorąc ręczniki i pościel używaj programu z wyższą temperaturą, idealnie będzie, jeżeli na koniec wszystko elegancko wyprasujesz. Zabijesz w ten sposób roztocza.
  • Przy codziennych porządkach wycieraj kurze wilgotną szmatką, aby niepotrzebnie nie wzbijać ich w powietrze.
  • Ulubione pluszaki Twojego dziecka są siedliskiem kurzu. Nie musisz ich wyrzucać, ale raz na jakiś czas zrób im krioterapią, wstawiając je na noc do zamrażarki.

Uwaga na jesienne porządki!

Pleśń jest dla alergików jednym z najsilniejszych bodźców. Zadbaj więc o regularne porządki nie tylko w domu, ale również w ogrodzie. Podmokłe, zalegające liście są siedliskiem grzybów.
To, w pakiecie z uruchomionymi kaloryferami stanowi mieszankę wybuchową dla alergików.

Nie warto zwlekać. W poradni alergologicznej BlueMed KIDS nie tylko sprawdzimy, co działa drażniąco, ale również wytyczymy ścieżkę leczenia, która pozwoli żyć komfortowo zarówno Twojemu dziecku, jak i Tobie. Uczulamy, aby nie leczyć dzieci samodzielnie. Wiemy, że środki na alergię są powszechnie dostępne i w pierwszym odruchu moglibyście po nie sięgnąć. Musicie jednak wiedzieć, że nie eliminują one problemu, a niosą za sobą szereg skutków ubocznych. Co więcej, leki przeciwalergiczne potrafią uzależniać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *