Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Mamo, co mnie czeka?

Mamo, co mnie czeka?

Dziecko boi się lekarza? Nie u nas 🙂

Może dla Ciebie to rutyna, ale dla dziecka wizyta w poradni bywa stresująca. Po pierwsze dlatego, że nie chodzi się tam dla zabawy, ale zwykle wtedy, kiedy czuje się niewyraźnie. Po drugie dlatego, że rodzice często zupełnie nieświadomie zarażają stresem. I teraz, żebyśmy się nie zrozumieli źle – zarówno rodzice, jak i dzieci, mają prawo do emocji, tylko rolą dorosłych jest wspieranie i raczej nieprzenoszenie obaw na dziecko.
Najlepszym rozwiązaniem jest mądra szczerość.
Nie oszukuj dziecka, że jedziecie do cioci Jadzi, tylko powiedz wprost, jaki jest cel Waszej wyprawy. Jedziecie do BlueMed KIDS, czyli miejsca, które jest bardzo przyjazne dzieciom! Czekamy tu na Was z uśmiechami, a w szufladach naszych biurek są naklejki dla super dzielnych Pacjentów!

Lubisz niespodzianki? Pewnie, ale tylko te dobre, prawda? Twoje dziecko również. Więc zaskakuj pozytywnie, razem z naszą drużyną BlueMed KIDS.

Zacznij z wyprzedzeniem

Dzieci chorują nagle. Zwykle w weekendy i święta. Ale my wiemy, że każdego prędzej, czy później czeka wizyta w centrum medycznym.
Zacznij więc edukację młodego człowieka jeszcze zanim zajdzie taka potrzeba. Porozmawiajcie o tym, kim jest lekarz, jaki ma ciekawy zawód, dlaczego dzieci i dorośli czasem potrzebują jego pomocy. Najmłodsi chętnie bawią się w odgrywanie scenek, więc możecie zbudować z opakowań kartonowych gabinet lekarski i wyleczyć pluszaczki.

Serdecznie namawiamy Was również do wspólnego czytania bajek. Jest wiele ciekawych historii o zwierzątkach, które wybierają się na wizytę do doktora. Powiemy Wam w tajemnicy, że my również nad taką pracujemy i już wkrótce zdradzimy, jak możecie stać się częścią tego projektu. Edukacja przez zabawę udaje się zdecydowanie najlepiej! Więc jeżeli jeszcze nie posiadacie, to warto przy kolejnej okazji zakupić zestaw do zabawy w lekarza. Zabawkowy stetoskop, fartuszek i zabawa gotowa.

A gdy data wizyty jest już blisko, zaplanuj ten dzień wspólnie z pociechą. Opisz co będzie się działo i koniecznie powiedz, jaki jest Twój pomysł na ten wyjątkowy dzień już po wyjściu z gabinetu. Z doświadczenia wiemy, że taki plan zdecydowanie ogranicza stres, ponieważ pokazuje, iż poza wizytą w poradni wydarzy się również coś, na co dziecko czeka. To może być wyjście na lody, wycieczka do parku w poszukiwaniu kolorowych liści, czy wspólne układanie puzzli.

Już na samą wizytę dziecko może zabrać ze sobą coś, co doda mu odwagi. Niewielkiego misia, samochodzik, lalkę. Ale mamy dla Was coś extra, w gabinetach znajdują się tablety dla dzieci, dzięki którym badania mijają znacznie szybciej i przyjemniej.

Tego nie rób, gdy Twoje dziecko boi się lekarza!

Każdy Rodzic zna swoje dziecko najlepiej, więc jesteśmy przekonani, że do naszych pomysłów dodacie drugie tyle własnych. Podpowiadamy jeszcze tylko, czego na pewno nie warto robić:

  • Nie udawaj – idziecie do lekarza, a nie na plac zabaw, więc powiedz prawdę. Możecie być spokojni, bo dołożymy wszelkich starań, aby wizyta w BlueMed KIDS była maksymalnie komfortowa, a przy tym po prostu sympatyczna.
  • Nie strasz – nie ma czym. Niepokój jest naturalną emocją, zarówno dla Ciebie, jak i dla malca. Tylko nie pozwól, aby urastał do niepotrzebnie dużych rozmiarów. A my zadbamy, aby było dobrze.
  • Nie porównuj – nie każdy jest super odważny, nie każdy jest mega wytrzymały. Jak zaboli, może przecież polecieć łezka – to nic! Najgorszym, co możesz zrobić jest porównanie – „Jasiu nie płakał”, „Jakoś Monika się nie boi”, „ja w Twoim wieku…”.
  • Nie krytykuj – jeżeli nawet zdarzy się, że Twoje dziecko w stresie nie będzie chciało współpracować, choć nasz zespół zrobi wszystko, aby wizyta była ciekawa, to nie krytykuj. To Twój skarb! Wspieraj, bądź blisko, a nam pozwól działać.

Wizyty w BlueMed KIDS są fajne. Nawet, jak choroby są niefajne. Jesteśmy po to, aby diagnozować, leczyć, współpracować. Sprawdź nasze poradnie, poznaj lekarzy i choroby, w których jesteśmy specjalistami.

Pamiętaj, że w naszej placówce mamy również kilkanaście poradni dla dorosłych. Zadbaj również o swoje zdrowie. Wejdź na naszą stronę, poświęconą dorosłym Pacjentom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *