Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Dziecko na kolonii? Lekcja samodzielności

Dziecko na kolonii? Lekcja samodzielności

Zgodnie z powszechnym przekonaniem, prawdziwa dojrzałość jest osiągana po opuszczeniu domu rodzinnego. Wówczas człowiek staje przed koniecznością samodzielnego dbania o siebie, swoje posiłki, czystość ubrań i otoczenia. W związku z tym pojawia się pytanie, czy kolonie mogą przygotować dziecko do samodzielnego życia? W tym wpisie przekonamy się, w jaki sposób wakacyjne wyjazdy bez rodziców wpływają na zaradność dziecka w kwestii higieny i zdrowia.

Kolonie – samodzielność i zaradność

Wyjazdy kolonijne w życiu dziecka odgrywają istotną rolę w budowaniu relacji z rówieśnikami, nabyciu pewności siebie, a także nauki zaradności. Dzieci podczas takiej formy wypoczynku, mimo wsparcia wychowawców, są zdane na siebie. To stanowi idealną okazję do przetestowania swoich możliwości oraz wykorzystania często zapomnianych umiejętności zdobytych w rodzinnym gronie. 

Znaczenie higieny osobistej

Higiena osobista jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka, dlatego od najmłodszych lat należy wyjaśnić dziecku jej znaczenie w codziennym funkcjonowaniu, a także jak wpływa na samopoczucie, zdrowie oraz wizerunek.

Jakie nawyki higieniczne warto przepracować? 

– mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie – oczyszczenie jamy ustnej zapobiega rozwojowi próchnicy, chorób zębów i zachowaniu świeżego oddechu,

– regularne i dokładne prysznice/kąpiele – podczas kolonii aktywność fizyczna sprzyja potliwości i zabrudzeniom, dlatego aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu niezbędne jest oczyszczenie ciała przeznaczonymi do tej czynności kosmetykami,

– codzienna zmiana bielizny – po każdej kąpieli konieczne jest użycie czystej bielizny, aby nie zaburzyć bariery PH, a co za tym idzie – uniknąć rozwoju infekcji intymnej u dziecka,

– używanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym – SPF zapobiega oparzeniom na skutek działania promieni słonecznych, dzięki czemu dziecko nie odczuje dyskomfortu związanego z zaczerwienioną i podrażnioną skórą. 

Przeciwności a zdrowie psychiczne

Doświadczenia zdobyte podczas kolonii nauczą dziecko samodzielnego radzenia sobie z problemami różnej miary, a sposób ich rozwiązania przyczynia się do wzrostu lub spadku poczucia własnej wartości oraz pewności siebie. Przed wyjazdem warto wyjaśnić dziecku, że każdy popełnia błędy, nie ma obowiązku lubić każdego członka wyjazdu, a także zawody i rozczarowania są czymś normalnym. 

Wyjazdy kolonijne dla dziecka są idealnym środowiskiem do nawiązywania nowych relacji z rówieśnikami oraz umiejętności społecznych. W ten sposób dzieci samodzielnie przekonują się o różnorodności charakterów w społeczeństwie – każde dziecko jest inne, co daje mu w przyszłości podgląd na klasyfikację zachowań wśród ludzi. Ponadto, dzieci podczas poznawania nowych osób uczą się komunikacji i otwartości, co wpływa na tworzenie zdrowych relacji w przyszłości. 
Masz obawy? Możesz porozmawiać z naszym specjalistą.

Dziecko na kolonii – Bezpieczeństwo 

Bezpieczeństwo jest dla rodzica niezaprzeczalnie najważniejszym elementem w podejmowaniu decyzji o wysłaniu dziecka na kolonie. W głowie rodzica rodzą się pytania – Czy moje dziecko będzie bezpieczne? Czy dojedzie i wróci całe? Czy się nie skaleczy? Czy w razie potrzeby wychowawcy udzielą mu należytej pomocy? – oczywiście kwestia bezpieczeństwa podopiecznych dla organizatorów kolonii jest najważniejsza. Wychowawcy są dokładnie przeszkoleni z zakresu pierwszej pomocy, muszą ściśle przestrzegać określonych procedur związanych z bezpieczeństwem i zapewniają odpowiedni nadzór nad dziećmi. Aby zmniejszyć stres związany z wyjazdem dziecka można je samodzielnie zapoznać z zasadami bezpiecznego wypoczynku. Ponadto, wychowawcy sami przeprowadzają szkolenie dzieci w zakresie bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach, w tym podczas zabaw, wyjść na zewnątrz i korzystania z różnych atrakcji.

Kolonie dla dzieci są niezapomnianym przeżyciem, które poszerza horyzonty, zmienia wyobrażenie o świecie, dorosłości i relacjach. Strach przed zaprzestaniem stosowania nawyków wypracowanych przez rodziców nie powinien być przeszkodą do udanego wypoczynku dziecka. Dodatkowo – wyjazdy kolonijne to nie tylko lekcja samodzielności, ale i lekcja zaufania. 

www.bluemedkids.pl

Lubicie nas na Facebooku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *