Przejdź do treści
Strona główna » Blog » USG dziecka – poznaj RS85

USG dziecka – poznaj RS85

Czy rzeczywiście sprzęt ma znaczenie?

Ultrasonograf to urządzenie przeznaczone do wykonywania badań USG dziecka (i nie tylko) w celu diagnostyki chorób i schorzeń. Co za tym idzie? Jest jednym z pierwszych badań, od którego zależy, jak szybko i czy trafnie zostanie postawiona diagnoza. USG Samsung RS85 charakteryzuje się wysoką jakością obrazu i łatwością obsługi. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, obraz jest wyraźny i szczegółowy, co umożliwia precyzyjną diagnostykę. Nasi lekarze cenią je za łatwość obsługi, bo mogą się w 100% skupić na opiece nad młodym Pacjentem. A dzieci, tu nie mamy wątpliwości, uwielbiają nowinki, gry, technologię, przez co obcowanie z takim „robotem” jest dla nich frajdą.

Czy badanie USG jest bezpieczne dla dziecka?

Badanie USG jest bezpieczne dla dziecka i jest często wykonywane w celu monitorowania jego rozwoju i wykrywania ewentualnych nieprawidłowości. Ultrasonografia jest techniką diagnostyczną, która wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazów wewnętrznych narządów i tkanek, nie powodując przy tym obciążenia dla organizmu. Badanie USG nie wykorzystuje promieniowania jonizującego ani innych niebezpiecznych substancji. Nie powoduje toksyczności ani skutków ubocznych, a jedynym efektem ubocznym jest możliwe uczucie łaskotek 🙂 Chwilowe 🙂

Kiedy powinno się wykonywać badanie USG dzieciom?

Jest wiele sytuacji, gdy USG jest zalecane, ale są i takie, które na stałe wpisały się w protokół opieki nad dziećmi.

Najprościej mówiąc – badania USG powinny być wykonywane wtedy, gdy są one wskazane przez lekarza konkretnej specjalizacji lub pediatrę. Do niektórych przykładów kiedy badanie USG jest wskazane dla dziecka, należą:

 1. Monitorowanie rozwoju płodu, czyli wtedy, gdy maluszek rozwija się jeszcze w brzuchu mamusi: USG jest wykonywane w ciąży w celu monitorowania rozwoju płodu i wykrywania ewentualnych nieprawidłowości.
 2. Diagnostyka chorób: USG może być wykorzystywane do diagnozowania różnych chorób, takich jak choroby serca, wady wrodzone, zaburzenia wzrostu i inne.
 3. Monitorowanie rozwoju narządów wewnętrznych: USG jest wówczas wykonywane w celu monitorowania rozwoju narządów takich jak jelita, wątroba, nerki i inne.
 4. Diagnostyka bólu brzucha: USG wykonujemy by poznać źródło bólu brzucha u dzieci.
 5. Monitorowanie leczenia: należy przecież monitorować skuteczność leczenia i oceniać bieżący stan zdrowia dziecka, by wprowadzić ewentualne zmiany w tym procesie.

Podsumowując, badania USG dzieciom powinny być wykonywane wtedy, gdy są one wskazane przez lekarza lub pediatrę. Niemniej jednak, należy pamiętać, że w BlueMed KIDS jest wykonywane tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, i nie powinno być (więc nie jest) traktowane jako rutynowe badanie dla wszystkich dzieci.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania USG?

Tak i warto o tym powiedzieć od razu. Oto kilka z nich:

Alergie na żele USG: Niektóre dzieci mogą być uczulone na żele używane podczas badania USG, co może prowadzić do reakcji alergicznej. Rodzic powinien uprzedzić o takiej sytuacji, jeżeli ma tego świadomość.

Choroby skóry: Badanie USG nie powinno być wykonywane u dzieci z poważnymi chorobami skóry, takimi jak zakażenia, zmiany zapalne lub inne, ponieważ może to zwiększać ryzyko zakażenia.

Zaburzenia krwawienia: Badanie USG nie powinno być wykonywane u dzieci z zaburzeniami krwawienia, takimi jak niedobór czynnika krzepnięcia, ponieważ może wywołać taką reakcję.

Zaburzenia czynności wątroby: Badanie USG nie powinno być wykonywane u dzieci z poważnymi zaburzeniami czynności wątroby, ponieważ fala ultradźwiękowa może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie wątroby. Lekarz prowadzący proces leczenia decyduje, czy i jakie ryzyko występuje w konkretnym przypadku.

Wykonanie badania USG dzieciom może być ograniczone w wyniku pewnych przeciwwskazań, takich jak ciąża, alergie na żele USG, choroby skóry, zaburzenia krwawienia i zaburzenia czynności wątroby. Niemniej jednak, tylko lekarz specjalista lub pediatra może ocenić, czy badanie USG jest bezpieczne dla dziecka w danym przypadku.

Czy dzieci boją się badania USG?

Nie zdarzyło nam się, aby Pacjent BlueMed KIDS obawiał się badania. Mamy jednak świadomość, że niektóre dzieci mogą bać się badania USG. Mogą być zaniepokojone hałasem i dotykiem, a także nieznanym otoczeniem i ludźmi, z którymi się spotykają. Dlatego ważne jest, aby rodzice i opiekunowie przemawiali do dzieci i tłumaczyli im, co się dzieje, i spokojnie tłumaczyli, że badanie jest bezpieczne. Można także pomóc dziecku się uspokoić przed badaniem, np. poprzez wspólne czytanie książek lub przedstawienie mu innych dzieci, które przeszły już badanie USG. W razie potrzeby można również zwrócić się do specjalisty, np. psychologa dziecięcego, aby pomóc dziecku przezwyciężyć jego lęki. Nasza drużyna USG zna sposoby, aby badanie było nie tylko bardzo dobrze przeprowadzone od strony technicznej, ale również zabawne, a przede wszystkim ciekawe dla małego Pacjenta. Zdarza się, że dziewczynki obawiają się USG ginekologicznego. Zapraszamy więc na VIDEO, które pokazuje, jak ono przebiega.

Jak przygotować się do badania?

Oto kilka kroków, które można podjąć, aby przygotować się do badania USG dziecka:

 1. Zasięgnij porady lekarza: Skonsultuj się z lekarzem lub pediatrą, aby uzyskać wyjaśnienie, co dokładnie będzie badane i jakie są wymagania przed badaniem.
 2. Rozmawiaj: Opowiedz dziecku o badaniu, tłumacząc, że jest to bezpieczne i pomoże lekarzowi zobaczyć, co dzieje się w jego ciele.
 3. Przynieś wygodne ubranie: Zachęć dziecko do założenia wygodnego, luźnego ubrania, które nie będzie kolidować z badaniem.
 4. Nawodnienie: Jeśli badanie będzie dotyczyć jamy brzusznej, lekarz może poprosić o wypicie pewnej ilości płynu, aby uwidocznić narządy wewnętrzne.
 5. Przynieś wszelkie niezbędne dokumenty: Upewnij się, że masz ze sobą wszelkie wymagane dokumenty i informacje medyczne dziecka i aktualne wyniki badań.
 6. Ulubione zabawki i książki: Dzieci często czują się bezpieczniej, gdy mają swoje ulubione zabawki i książki. Nie musisz ich zabierać z domu. Mamy dla dzieci świetne tablety edukacyjne, które doskonale rozładowują niepotrzebne napięcie.

Przygotowując się do badania USG dziecka, ważne jest, aby zachować spokój i wyjaśnić dziecku, co się dzieje. W ten sposób można pomóc dziecku przejść przez badanie bez stresu i niepokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *