Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Neurologiczne objawy boreliozy

Neurologiczne objawy boreliozy

W okresie letnim jedną z najpopularniejszych form spędzania czasu przez rodziny jest aktywność na łonie natury. Należą do nich między innymi spacery po lesie, pikniki na łące, grzybobranie czy zabawy na placach zabaw. Często nie przywiązujemy uwagi do niebezpieczeństwa, które nam grozi podczas tych czynności, mogących nieść za sobą poważne konsekwencje w postaci zakażenia boreliozą. Czym jest borelioza, jakie niesie za sobą konsekwencje, jakie są objawy boreliozy i czy można się przed nią uchronić? Przekonamy się o tym w dzisiejszym wpisie.

Borelioza — na co to komu?

Borelioza jest chorobą wywoływaną przez bakterie Borreliaburgdorferi. Można się nią zakazić wskutek ukąszenia przez zakażonego kleszcza, który jest nosicielem bakterii. Pierwsze objawy zakażenia boreliozą pojawiają się w okresie od 72 godzin do 30 dni po ukąszeniu. Należy zwrócić szczególną uwagę na skórę dziecka po każdej wizycie na zewnątrz, gdzie miało ono kontakt z trawą lub drzewami, ponieważ mogą wystąpić objawy takie jak gorączka lub powiększający się rumień. Jednak prawdziwym powodem do niepokoju jest zaatakowanie układu nerwowego, co może prowadzić do różnorodnych problemów neurologicznych. Neuroborelioza charakteryzuje się zajęciem zarówno obwodowego, jak i centralnego układu nerwowego.

Neurologiczne objawy boreliozy:

 • nudności i/lub wymioty,
 • gorączka,
 • sztywność karku,
 • ból mięśni i stawów,
 • zaburzenia równowagi,
 • niedowład lub porażenie mięśni twarzy,
 • silny, zmieniający położenie ból głowy nasilający się nocą,
 • zaburzenia wzrokowe – opadanie powiek, podwójne widzenie.

Opóźniona reakcja na wczesne objawy może skutkować rozwojem choroby i prowadzić do nieodwracalnych zmian w strukturze mózgu, takich jak upośledzenia czy zapalenie pnia mózgu. Należy pamiętać, że borelioza jest chorobą śmiertelną i w trosce o bezpieczeństwo naszych dzieci musimy odpowiednio zadbać o ich ochronę.

Co zrobić, aby zapobiegać zakażeniom? Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc:

 • Po powrocie do domu przyjrzyjmy się dokładnie dziecku podczas kąpieli. Zwróćmy uwagę na każdy nieznajomy punkt na skórze, szczególnie w zgięciach kończyn, np. pod kolanami, w okolicach pachwin, pod pachami czy wokół szyi. 
 • W przypadku znalezienia kleszcza należy go jak najszybciej usunąć i odkazić skórę. Możemy użyć do tego pęsety (należy wyciągnąć kleszcza zdecydowanym ruchem ku górze) czy dostępnych na rynku specjalnych urządzeń. Jeśli jednak obawiamy się zrobić to samodzielnie możemy udać się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej czy nocnej opieki zdrowotnej. 
 • Podczas aktywności dziecka w lesie lub na łące warto zadbać o odpowiedni ubiór – zakryć głowę, ramiona i nogi.
 • Zadbajmy o to, aby podczas spędzania czasu na świeżym powietrzu dziecko nie miało bezpośredniego kontaktu z podłożem.
 • Zabezpieczamy dziecko w dostępne na rynku akcesoria, np. odstraszacze na kleszcze czy specjalne opaski. 

W trosce o zdrowie dziecka, w przypadku pojawienia się pierwszych objawów boreliozy, zalecamy wizytę w poradni neurologii dziecięcej w BlueMed KIDS. Nasi specjaliści w przyjazny i profesjonalny sposób przeprowadzą kompleksową diagnostykę mózgu dziecka i w razie potrzeby wdrożą odpowiednio dobrane leczenie neurologiczne. Jednym z najczęściej wykorzystywanych i cenionych badań w przypadku identyfikacji choroby jest EEG, które w bezbolesny i komfortowy sposób pozwala zdiagnozować zaburzenia neurologiczne u dziecka. Dowiedz się więcej TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *