Przejdź do treści
Strona główna » Blog » NIE MOGĘ ZASNĄĆ!

NIE MOGĘ ZASNĄĆ!

Nieodpowiednie warunki snu

Choć każdy z nas to wie, często okazuje się to być głównym powodem problemów ze snem u dzieci – brak odpowiednich warunków do snu. Wiele młodych osób potrzebuje spokojnego, cichego i ciemnego miejsca, aby spać. Jeśli pomieszczenie jest zbyt jasne lub hałaśliwe, dziecko może mieć trudności z zasypianiem lub budzić się w nocy.

Nieregularny rytm snu

Nieregularny rytm snu może również powodować problemy z zasypianiem u dzieci. Dzieci, które chodzą spać i wstają o różnych godzinach każdego dnia, mogą mieć trudności z utrzymaniem stałego rytmu dobowego, co bezpośrednio przekłada się na jakość snu i problemy  z tym związane. 

Duże napięcie emocjonalne

Stres, niepokój i napięcie, które towarzyszą każdemu z nas już od młodego wieku mają wpływ na to, jak śpimy. Dzieci, które doświadczają stresujących sytuacji, takich jak konflikty w rodzinie lub szkolne problemy, mogą mieć trudności z zasypianiem i odpowiednią regeneracją.

Zaburzenia snu

Zdarza się również, że dzieci i młodzież borykają się z różnego rodzaju zaburzeniami snu, takimi jak: bezdech senny, chrapanie lub zespół niespokojnych nóg. Rozregulowany układ nerwowy oraz brak odpowiedniego dotlenienia wynikający z tych zaburzeń przekłada się na problemy z wysypianiem się.

Złe nawyki

Niestety, żyjemy w świecie pełnym elektroniki. O wpływie światła niebieskiego na rozwój i regenerację nie trzeba już dyskutować. Ma to ogromne znaczenie w kwestii snu. Dzieci, które do późnych godzin oglądają telewizję lub korzystają z telefonu, a następnie idą spać mają ogromne problemy z zaśnięciem, koszmarami sennymi oraz poczuciem wyspania o poranku.

Jaki wpływ na zdrowie i rozwój dziecka ma brak snu?

  • Zmniejszone zdolności poznawcze (problemy z koncentracją)
  • Zaburzenia emocjonalne (niestabilność, drażliwość) 
  • Nadwaga lub niedowaga (zaburzenia metaboliczne)
  • Rozchwiania hormonalne (nieodpowiednia praca hormonów)
  • Choroby sercowo – naczyniowe (zaburzenia układu krążenia)

To, jak śpi Twoje dziecko ma znaczenie. Troska o odpowiednią jakość regeneracji to dbałość o jego rozwój. Czasami zdarza się jednak, że pomimo zastosowania wszystkich zasad dobrego snu, dziecko wciąż ma z nim problem. Wtedy znalezienie przyczyny zależy od szczegółowej diagnostyki. Jeżeli problem nie znika, zapraszamy do umówienia wizyty pod numerem telefonu +48 32 889 80 90.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *