Przejdź do treści
Strona główna » Blog » SZCZEPIENIA HPV

SZCZEPIENIA HPV

Kiedy szczepić przeciwko HPV?

Szczepienia przeciwko HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego) są rekomendowane dla dziewczynek, zazwyczaj w wieku od 9 do 14 lat. Jest to zwykle czas, zanim nastolatki rozpoczną życie seksualne. Szczepienia składają się z trzech dawek. Są podawane w okresie kilku miesięcy. Szczepionka chroni przed dwoma szczepami wirusa HPV (16 i 18), które powodują większość przypadków raka szyjki macicy, a także przed dwoma innymi szczepami (6 i 11), które powodują brodawki narządów płciowych.

Szczepienie przeciwko HPV jest ważnym narzędziem w zapobieganiu chorobom związanym z tym wirusem. Mówimy tu o raku szyjki macicy, raku sromu i pochwy, a także brodawkach narządów płciowych. Szczepienia są bezpieczne i skuteczne. Ich skutki uboczne są zazwyczaj łagodne, takie jak ból w miejscu wstrzyknięcia, zawroty głowy i gorączka.

Szczepienie przeciwko HPV jest szczególnie ważne. Wiele zakażeń wirusem HPV nie wywołuje żadnych objawów i może pozostawać nierozpoznane przez długi czas. Zwiększa to niestety ryzyko rozwoju chorób związanych z tym wirusem. Dlatego też, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia oraz wielu krajowych programów szczepień, szczepienia przeciwko HPV są rekomendowane dla dziewczynek w celu ochrony przed tym wirusem i związanych z nim chorób.

Ochrona nie tylko zdrowia, ale również życia

Rak szyjki macicy jest stosunkowo rzadkim nowotworem. Wciąż jednak stanowi ważny problem zdrowotny dla młodych kobiet. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku na całym świecie diagnozuje się około 570 000 nowych przypadków raka szyjki macicy. Co zatrważające – około 311 000 kobiet umiera z powodu tej choroby.

Częstość występowania raka szyjki macicy zależy od wielu czynników, takich jak wiek, styl życia i historia choroby rodzinnej. Szacuje się, że w Polsce każdego roku na raka szyjki macicy choruje około 3000 kobiet, a około 1500 z nich umiera z powodu tej choroby.

Warto podkreślić, że wiele przypadków raka szyjki macicy można zapobiec. Jak? Poprzez regularne badania cytologiczne (tzw. cytologia) oraz szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną raka szyjki macicy. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety i dziewczęta regularnie uczestniczyły w programach profilaktycznych. Zalecamy, aby wykonywały badania oraz, jeśli to możliwe, zdecydowały się na szczepienie przeciwko HPV.

Jak poskromić emocje związane z ryzykiem zachorowania?

Strach przed nowotworem jest naturalną reakcją emocjonalną, która może pojawić się u każdej osoby, gdy staje w obliczu ryzyka zachorowania na raka. Choroba ta jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia, dlatego nie powinno dziwić, że myśl o możliwości zachorowania budzi silne emocje. Zwłaszcza, gdy w rodzinie występują przypadki zachorowania (wówczas zaleca się konsultację genetyczną).

Do najczęstszych emocji związanych ze strachem przed nowotworem należą:

  1. Lęk – poczucie niepokoju, napięcia, trudności w koncentracji, zwiększonej pobudliwości emocjonalnej.
  2. Gniew – uczucie frustracji, złości, rozgoryczenia, które może być skierowane przeciwko sobie lub przeciwko innym ludziom.
  3. Smutek – poczucie przygnębienia, poczucie utraty kontroli, żalu.
  4. Izolacja – chęć wycofania się ze społeczeństwa, poczucie osamotnienia, braku wsparcia.
  5. Nadzieja – pragnienie powrotu do zdrowia, pozytywna motywacja do walki z chorobą.

Ważne jest, aby pamiętać, że uczucia związane ze strachem przed nowotworem są naturalne i normalne. Można sobie pomóc, rozmawiając z bliskimi, specjalistami (np. psychologiem), korzystając z różnego rodzaju terapii, ćwicząc techniki relaksacyjne. Ważne jest również regularne badanie się i przestrzeganie zaleceń lekarza w celu wczesnego wykrycia i leczenia choroby.

Szczepienia przeciw HPV

Miło nam poinformować, że dr n. med. Karolina Kowalczyk uzyskała certyfikat uprawniający do przeprowadzania szczepień ochronnych, w tym w szczególności szczepień przeciwko HPV!

Wizytę u specjalisty można umówić pod numerem telefonu +48 32 889 80 90.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *