Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Ukąszenia i użądlenia – BOLI!

Ukąszenia i użądlenia – BOLI!

Ukąszenia owadów podczas wakacji

Lato to czas, który większość z nas spędza na świeżym powietrzu, ciesząc się słońcem, ciepłem i długimi dniami. Dla dzieci to okres niezapomnianych przygód, odkrywania nowych miejsc i zabaw na łonie natury. Niestety, to także czas kiedy owady stają się szczególnie aktywne, co często kończy się nieprzyjemnymi ukąszeniami, obrzękami, a także nieprzespanymi nocami. Dla rodziców, którzy chcą chronić swoje pociechy przed tymi niechcianymi przygodami, najważniejsze jest poznanie skutecznych metod zapobiegania oraz reagowania na ukąszenia owadów.

Dlaczego ukąszenia są problemem?

Ukąszenia owadów są bolesne i mogą być  również bardzo niebezpieczne. Świąd i pieczenie w zaatakowanym miejscu. Dzieci są szczególnie narażone na reakcje alergiczne, które mogą się objawiać obrzękiem, zaczerwienieniem, a w skrajnych przypadkach anafilaksją. Komary, kleszcze, osy czy pszczoły to tylko niektóre z owadów, które mogą uprzykrzyć wakacyjny wypoczynek. W dodatku, niektóre z tych owadów mogą przenosić choroby, takie jak borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu (poruszyliśmy ten temat na poprzednim blogu).

Nie drap się, kochanie 

Swędzenie po ukąszeniu komara czy innych owadów jest wynikiem reakcji organizmu na substancje, które owad wprowadza do naszej skóry. Kiedy komar lub inny owad nas zaatakuje, wprowadza do naszej skóry swoją ślinę, która zawiera różne białka i enzymy, a te mają na celu ułatwienie ssania krwi przez owada. Wtedy nasz układ odpornościowy rozpoznaje substancje jako potencjalne zagrożenie i uwalnia histaminę, która jest częścią reakcji alergicznej, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a to zwiększa ich przepuszczalność, co prowadzi do obrzęku i zaczerwienienia w miejscu ukąszenia. Histamina również drażni zakończenia nerwowe w skórze, co wywołuje uczucie swędzenia. Te objawy są wynikiem stanu zapalnego, który powstaje w odpowiedzi na ukąszenie. Organizm stara się pozbyć obcych substancji i w ten sposób uchronić nas przed potencjalnymi infekcjami.

Jak zabezpieczyć dzieci przed ukąszeniami?

Wieczorami długie spodnie i bluzy mogą skutecznie chronić, zatem najlepsze będą jasne ubrania, ponieważ owady, takie jak komary są przyciągane przez ciemne kolory. Stosowanie środków odstraszających owady jest jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony. Wybieraj środki odpowiednie dla dzieci, zwracając uwagę na zawartość składników aktywnych, takich jak DEET czy pikarydyna. Podczas gdy w naszym domu okna są otwarte, a światła zapalone, różne owady mają chęć wdarcia się do naszych czterech ścian. Moskitiery oraz specjalne siatki mogą to uniemożliwić owadom, dzięki czemu już nie usłyszymy dźwięku komara nad uchem podczas zasypiania. Warto ich również użyć podczas wieczornych spacerów, zwłaszcza w lesie czy nad wodą, można je wtedy zawiesić nad wózkiem dziecięcym, dzięki czemu nasz maluch pozostanie bezpieczny. Należy szczególnie uważać na obszary, gdzie owady są szczególnie aktywne, takie jak tereny podmokłe, lasy czy miejsca, gdzie znajdują się kwitnące rośliny. Po powrocie z zewnątrz, zawsze dokładnie sprawdzaj skórę dziecka pod kątem obecności kleszczy. Im szybciej zostaną usunięte, tym mniejsze ryzyko przeniesienia chorób.

Co robić po ukąszeniu?

W przypadku ukąszenia, ugryzienia lub użądlenia pszczoły czy osy, należy usunąć żądło jak najszybciej i schłodzić miejsce, aby zmniejszyć obrzęk i ból. Tak jak przy pozostałych ukąszeniach, warto zastosować na skórę dziecka krem lub żel łagodzący, aby zmniejszyć swędzenie i zaczerwienienie. Popularne są preparaty zawierające hydrokortyzon lub antyhistaminę, jednak należy pamiętać, aby środki były odpowiednio dobrane dla grupy wiekowej dziecka. Musimy zwracając uwagę na objawy alergii, takie jak trudności w oddychaniu, pokrzywka, zawroty głowy czy obrzęk twarzy. W przypadku wystąpienia takich objawów, natychmiast musimy udać się z dzieckiem do lekarza.

Pediatra w BlueMed Kids 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *