Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Wodorowe testy oddechowe

Wodorowe testy oddechowe

Wodorowe testy oddechowe to diagnostyczne narzędzie medyczne wykorzystujemy w BlueMed KIDS w celu oceny funkcjonowania układu pokarmowego. Zalecamy je zwłaszcza w przypadku podejrzenia nieprawidłowości w trawieniu i wchłanianiu pokarmów. Choć często kojarzą się z dorosłymi Pacjentami, coraz częściej stosujemy je także u dzieci, szczególnie gdy istnieją podejrzenia problemów z układem pokarmowym.

Czym są wodorowe testy oddechowe?

Wodorowe testy oddechowe polegają na monitorowaniu poziomu wodoru wydychanego przez Pacjenta po spożyciu substancji zawierających węglowodany, takich jak laktoza czy sorbitol. Węglowodany te często nie są odpowiednio trawione i wchłaniane przez jelita. To z kolei prowadzi do ich fermentacji przez bakterie w jelitach. W efekcie dochodzi do produkcji wodoru, który wchłaniany przez krew, dociera do płuc i jest wydalany z powietrzem wydechowym. Pomiar poziomu wodoru w wydychanym powietrzu pozwala nam ocenić stopień trawienia i wchłaniania danego węglowodanu, co sugeruje obecność różnych zaburzeń pokarmowych.

Kiedy warto przeprowadzić wodowy test oddechowy u dziecka?

Podejrzenie nietolerancji laktozy

Nietolerancja laktozy jest jednym z najczęstszych problemów trawiennych u dzieci. Objawia się pomaga potwierdzić to podejrzenie poprzez monitorowanie poziomu wodoru w wydychanym powietrzu po podaniu laktozy.

Zespół nadmiernego wzrostu bakteryjnego w jelitach (SIBO)

SIBO to stan, w którym bakterie zwykle zamieszkujące jelita cienkie przedostają się do jelita cienkiego, gdzie nie powinny się znajdować w dużych ilościach. To może prowadzić do różnych objawów, takich jak wzdęcia, bóle brzucha, biegunka czy nietolerancja pokarmów. Wodorowy test oddechowy może być użyteczny w diagnozowaniu SIBO u dzieci poprzez monitorowanie wzrostu poziomu wodoru po podaniu substancji fermentujących.

Nietolerancja fruktozy czy sorbitolu

Niektóre dzieci mogą mieć problem z trawieniem i wchłanianiem fruktozy lub sorbitolu, co prowadzi do różnych objawów, takich jak bóle brzucha, wzdęcia czy biegunka. Wodorowe testy oddechowe mogą pomóc zidentyfikować te nietolerancje poprzez monitorowanie poziomu wodoru w wydychanym powietrzu po podaniu tych substancji.

Diagnostyka chorób przewlekłych jelit

Wodorowe testy oddechowe mogą być również używane w celu oceny skuteczności leczenia lub diagnozowania chorób przewlekłych jelit, takich jak nieswoiste zapalenie jelit czy zespół jelita drażliwego.

Wodorowe testy oddechowe to przydatne narzędzie diagnostyczne, które pomaga naszym lekarzom BlueMed KIDS w Katowicach w identyfikacji różnych zaburzeń trawienia i wchłaniania u dzieci. Ich przeprowadzenie jest wskazane w przypadku podejrzenia nietolerancji laktozy, SIBO, nietolerancji fruktozy czy sorbitolu oraz w celu diagnozowania chorób przewlekłych jelit. Pamiętajmy, że interpretacja wyników powinna być zawsze dokonywana przez wykwalifikowanego lekarza, który uwzględni wszystkie objawy i wyniki innych badań diagnostycznych. W każdym przypadku decyzja o przeprowadzeniu wodorowych testów oddechowych powinna być podejmowana indywidualnie, po dokładnej analizie stanu zdrowia dziecka.
Rozszerzoną diagnostykę opartą o geny możemy przeprowadzić w GenCheck.

Wizytę umówisz tutaj: KLIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *